Дослідження проводилося у вересні-жовтні цього року Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) на замовлення Ради Європи в рамках Програми «Посилення доброго демократичного врядування і стійкості в Україні» у співпраці з Комітетом Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Воно стало вже восьмим дослідженням, яке проводиться з тематики багаторівневого врядування в Україні з 2015 року (з результатами попереднього дослідження 2022 року можна ознайомитись тут). З цією метою, у процесі подальшої децентралізації влади, проект підтримує органи місцевого самоврядування та їх національні асоціації у сприянні та впровадженні стандартів публічної етики та практик відкритого врядування для посилення місцевої демократії та довіри на місцевому рівні в Україні. «В умовах коли Український Народ виборює своє майбутнє у війні з російським агресором, коли наша держава впевнено інтегрується до Європейського Союзу, коли в результаті реформи децентралізації в Україні більшість рішень приймаються на місцях, довіра один до одного, взаємопідтримка та взаємоповага є основним фундаментом нашої Перемоги. Тому, зараз всі органи влади (особливо на місцях) зобов’язані демонструвати прозорість, бути прикладом доброчесності та уособлювати високий авторитет держави України. Впевнений, що у взаємодії профільного комітету Верховної Ради України, Національного агентства з питань запобігання корупції, Всеукраїнські Асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціації об’єднаних територіальних громад» такі зміни будуть розроблені та прийняті.
Для цього потрібне економічне забезпечення, в тому числі молодіжна гарантія, яку плануємо розвивати. В рамках платформи єМолодь будуть розміщені питання забезпечення робочими місцями, розвитку та самореалізації молоді», – зазначив А.Чесноков. «Посилення доброго демократичного врядування і стійкості в Україні»в партнерстві з Асоціацією об’єднаних територіальних громад та Асоціацією міст України.
Йдеться про Дорожню карту реформи децентралізації, затверджену Урядом Дорожню карту реформи місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою, План України та оновлену Державну стратегію регіонального розвитку. Цей вебінар посилив рівень залучення українських місцевих та регіональних органів влади до розробки та впровадження Національної стратегії та плану дій Партнерства «Відкритий Уряд». Під час заходу були обговоренні формати консультацій та співпраці між державними та місцевими органами влади та розпочата дискусія щодо створення платформи для діалогу між національним та місцевим рівнями про відкрите врядування в Україні. Проект підтримує органи місцевого самоврядування та обраних місцевих представників у запровадженні принципів етики у процес прийняття рішень, а також сприяє більш інклюзивному, прозорому, підзвітному та орієнтованому на громадян місцевому врядуванню з метою посилення довіри серед громадян до місцевих політиків та інституцій. Оксана Продан, Радниця Голови Асоціації міст України, подякувала Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи за співпрацю. «План дій із впровадження Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд», затверджений у 2023 році Урядом України, є першим планом дій, у якому є органи місцевого самоврядування.
Конгрес надає експертну допомогу в підготовці нових законодавчих ініціатив, розроблених в умовах воєнного стану та після війни, з метою забезпечення їх відповідності принципам Європейської хартії місцевого самоврядування. Постійний політичний діалог між органами місцевої та центральної влади забезпечується через Платформу діалогу місцевого та центрального рівнів влади з відкритого врядування з метою посилення місцевої стійкості та ефективного впровадження кращих практик відкритого урядування. Проєкт має на меті підсилення місцевої демократії та підтримку нових процесів, спрямованих на задоволення амбітних планів України, та виконання країною взятих на себе європейських зобов’язань. Методологія, що підтримує багаторівневе врядування, включає в себе залучення членів Конгресу, обмін знаннями, «ноу-хау» та кращими практиками по всій Європі, а також експертну та фінансову підтримку. Проєкт Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи «Посилення багаторівневого врядування,… Досвід громад-переможців та їх надихаючі практики з відкритого врядування презентовано у Збірнику «Кращі історії незламності та співдії в громадах під час війни».
Проєкт сприяє багаторівневому діалогу, відкритому врядуванню та захисту прав людини на місцевому рівні задля успішного відновлення та трансформування країни з дотриманням ключових принципів місцевого самоврядування. Протягом червня-жовтня 2023 року здійснено дослідження у форматі комбінованих опитувань фахівців органів місцевого самоврядування та депутатів місцевих рад з питань дотримання правил етичної поведінки особами, уповноваженими на здійснення функцій місцевого самоврядування, за результатами якого було підготовлено узагальненийзвіт. Беручи до уваги результати опитування,Центр експертизи доброго врядування Ради Європипідготував Рекомендації стосовно формування політики у сфері публічної етики на місцевому рівні.
Міжнародна консультантка Ради Європи Віта Хаб’ян Барборіч та національна консультантка Ради Європи Віра Козіна, які долучились до підготовки рекомендацій, під час презентації наголошували, що концепція публічної етики не повинна покладатися на добру волю тих, кого вона стосується. Необхідно передбачити дієвий механізм правозастосування, включаючи набір ефективних, пропорційних і стримуючих санкцій, а також установи, уповноважені на їх застосування задля швидкого та належного реагування на порушення правил. Крім того, учасники конференцій обмінялися досвідом щодо реалізованих проєктів та напрацювань у сфері доброго врядування, серед яких консультаційні бюро для громадян, створення ресурсного центру для ініціативних груп, запровадження шкільного бюджету, організація соціального хабу, молодіжної ради та багато іншого. Координаторка https://flexi.com.ua/?p=21587 компонента «Місцеве самоврядування та реформа з децентралізації влади» Програми ООН із відновлення та розбудови миру Олена Рудич зазначила, що добре врядування, як модель публічного управління, має важливе та перспективне значення з точи зору реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади на засадах та принципах сталого розвитку. Проект підтримує органи місцевого самоврядування та їх національні асоціації в їх зусиллях щодо сприяння інклюзивності та забезпеченню рівних можливостей для всіх громадян. Близько 65 представників органів місцевого самоврядування України, членів АМУ, мали можливість безпосередньо отримати інформацію від представників Секретаріату Партнерства «Відкритий Уряд» – місцевий рівень та міжнародної експертної групи міжнароднної програми «Партнерство «Відкритий Уряд».
Програма Polaris також надаватиме матеріальну підтримку для кризових потреб громад і координуватиме з іншими міжнародними суб’єктами фінансування реалізацію планів відновлення. Начальника управління з питань молоді і спорту таЛілія Степченко, представниця молодіжного центру, розповіли про заходи, які проводяться в громаді та можуть стати в нагоді іншим громадам. Форум, який об’єднав понад 400 міських голів з усіх регіонів України, членів АМУ- є унікальною платформою для обміну знаннями та досвідом, а також для спільної роботи у формуванні інклюзивного, відкритого та прозорого суспільства.
«Рекомендації Ради Європи стосовно формування політики у сфері публічної етики на місцевому рівні є дуже важливим сигналом підтримки реформування служби в органах місцевого самоврядування України та приведення їх роботи до європейських стандартів публічного врядування на місцях. Делегація з представників від українських місцевих органів влади та членів Виконавчої дирекції АМУ взяла участь у тематичних сесіях щодо інклюзивності, участі громадян, впливу політик та підзвітності, а також їх зв’язок з цілями Сталого Розвитку ООН та інтеграції гендерних питань, а також представила свій досвід з підтримки впровадженнявідкритого врядування на місцевому рівні в Україні. Українська делегація обмінялась передовими практиками щодо процесів об’єднання, місцевих виборів, прозорості та підзвітності з представниками міста Оттави та Федерації муніципалітетів Канади. Крім того, під час окремого заходу учасники презентували місцеві ініціативи, покликані і надалі підтримувати впровадження відкритого врядування на місцевому рівні. Проєкт «“Посилення багаторівневого врядування, демократії та прав людини на місцевому рівні в Україні” спрямований на потреби місцевих та регіональних органів влади та їх національних асоціацій в розбудові сталості, а також підтримка в їх зусиллях протистояти численним викликам, обумовлених війною Російської Федерації проти України.
І це завдяки Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи», – підкреслила Оксана Продан. Також членами Комітету було підтримано пропозицію щодо утворення нової субвенції з підтримки міжнародного співробітництва органів місцевого самоврядування в розмірі 2 млрд грн. З ініціативи міста Фастів місцеві обрані представники та молоді лідери з восьми областей України зібралися для обміну досвідом та прикладами гарних практик під час реалізації проектів щодо залучення громадян та прозорого врядування у своїх громадах. Запропонована платформа відповідає місцевій стратегії Партнерства «Відкритий Уряд» та тісно пов’язана із залученням органів місцевого самоврядування до розробки і виконання Національного Плану дій із впровадження міжнародної ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд» та участю українських муніципалітетів во програмі Партнерства «Відкритий Уряд» – місцевий рівень. Андрій Чесноков, Заступник Міністра молоді та спорту України, закликав органи місцевого самоврядування створювати молодіжні ради та сприяти молодіжному обміну.